Najnowsze aktualności:

Instytut Ekonomii Środowiska
Adres:
ul. Kustronia 4, Kraków, Polska
 
Telefon:
+48 12 222 50 11
 
E-mail:
 


Spotkanie Klubu ESCO w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
(2012-09-27)
Spotkanie Klubu ESCO
W dniu 25września 2012 w siedzibie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej odbyło się spotkanie poświęcone rynkowi ESCO oraz sposobom pobudzania jego rozwoju.

Co przez ostatni rok zmieniło się na rynku ESCO?

Choć na pierwszy rzut oka może wydawać się, że tak naprawdę niewiele zmieniło się na rynku ESCO, to bardzo możliwe, że jesteśmy w przededniu prawdziwej rewolucji w tym obszarze. Istnieje szereg powodów pozwalających na tak optymistyczne przewidywania. ESCO należy do szerszej kategorii innowacyjnych instrumentów finansowych, a te mają być szeroko stosowane w nowym okresie finansowania. Można się więc spodziewać większego wsparcia właśnie dla tego typu rozwiązań. Należy przy tym dodać, że gminy nie mają obecnie pieniędzy na inwestycje, przez co zwiększy się ich skłonność do wykorzystywania środków prywatnych. Powstaje również rynek białych certyfikatów, który w dłuższej perspektywie będzie wymuszał rozwój rynku usług energetycznych, a w szczególności kontraktów na oszczędność energii (ang. energy performance contracting).
Mamy nadzieję, że koniec 2012r. i początek 2013r. przyniosą rozwiązania pozwalające na zniwelowanie najpoważniejszych barier ograniczających rozwój rynku ESCO w Polsce. Coraz bardziej prawdopodobne staje się utworzenie krajowego funduszu ESCO, a więc instytucji, która będzie skupować kontrakty ESCO (o tym mówił Prezes Krajowej Agencji Poszanowania Energii, Zbigniew Szpak). W inicjatywę tę zaangażowana jest jedna z wiodących międzynarodowych instytucji finansowych: EBRD . Mamy również nadzieję, że powstanie jasna interpretacja prawna dotycząca kontraktów ESCO i długu publicznego (rozwiązaniem tego problemu zajmuje się obecnie KAPE i renomowana kancelaria prawna CMS Cameron McKenna). Oczekujemy również prac nad eliminacją pozostałych barier, takich jak udział ESCO w projektach finansowanych z programów pomocowych, czy wątpliwości związane z pomocą publiczną.
Wszystko to potwierdza znaczne zainteresowanie instytucji państwowych i finansowych dynamicznym rozwojem usług i rynku ESCO w Polsce w najbliższej przyszłości.